Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

По финалното шоу на овогодинешниот Евросонг, се одржа прес-конференција на која победниците - членови на украинската група Kalush Orchestra - се обратија пред публиката и порачаа дека политиката не е единствената причина за нивната победа.

Украинските претставници освоија вкупно 631 поен, а од публиката добија неверојатни 439 поени. Од самиот почеток обложувалниците им предвидуваа висока позиција, што на крајот и се оствари.

На прес-конференцијата одржана по финалето, новинарите ги прашаа дали мислат дека победиле благодарение на актуелната политичка ситуација во која се наоѓа нивната земја.

„Нашата песна беше многу слушана уште пред Русија да ја нападне Украина. Секако, победата е многу значајна за Украина оваа година поради сѐ што ни се случува“, велат тие.

Remote video URL

Додадоа дека сѐ уште не добиле повик од украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој на социјалните мрежи објави дека ќе биде домаќин на Евровизија во реновираниот Мариупол.

Членовите на групата имаа слична порака: „Тој е зафатен. Но, ние ќе бидеме среќни да бидеме домаќини на Европа следната година во нова, среќна Украина“, велат тие.

Kalush Orchestra го носи името на украински град, а победничката песна „Stefania“ е посветена на мајката на фронтменот, но и на сите други мајки и зборува за нивните предизвици во денешниот свет.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Музика

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Read more

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Read more

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Read more

10 работи што не сте ги знаеле за Фреди Меркјури

Read more
 

Сцена

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 тајни агенти од филмовите

Читај повеќе

Џенифер Анистон снимаше филм во Париз: Украина е толку блиску

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален тизер за новиот филм за Мерилин Монро

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Читај повеќе