Украина: Русите нападнаа на исток, ги одбивме

Главниот штаб на украинската армија го објави последниот извештај за состојбата на  фронтот.

Во него се наведува дека украинските сили ги одбиле руските напади во правец на шест населени места на истокот од земјата.

Поточно, во изминатите 24 часа беа одбиени руски напади кај Стелмакивка во Луганската област и кај Билохоривка, Маринка, Бахмутска, Первомаиска и Невелска во областа Доњецк.

Во истиот период, украинските воздухопловни сили извршија 15 напади врз области со голема концентрација на руски воен персонал, оружје и воена опрема и два напада врз руски системи за противвоздушна одбрана, се вели во извештајот.

Украинската армија гаѓала и руски артилериски системи и соборила три беспилотни летала од типот Orion-10, се наведува во извештајот на украинскиот Генералштаб.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе