Украина: Утре ќе поднесеме тужба против Полска, Унгарија и Словачка

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраните наметнати на украинските земјоделски производи, изјави денеска украинскиот трговски претставник Тарас Качка за Politico.

Ограничувањата наметнати од ЕУ во мај им дозволија на Полска, Бугарија, Унгарија, Романија и Словачка да забранат продажба на украинска пченица, пченка, семе од репка и сончоглед на нивната територија, иако дозволија транзит на таков товар за извоз на друго место.

Сепак, имајќи предвид дека Европската комисија одлучи да не ја продолжи забраната за увоз во пет соседни земји Украина, Полска, Словачка и Унгарија во петокот најавија свои ограничувања за увоз на украински житарки. Варшава, Братислава и Будимпешта наведуваат дека дејствуваат во интерес на нивните економии и дека со овој потег сакаат да ги заштитат своите земјоделци.

„Важно е да се докаже дека овие дејствија се правно погрешни. Затоа утре ќе започнеме правна постапка“, рече Качка, додавајќи дека Украина би можела да воведе реципрочни мерки кон Полска доколку Варшава не се откаже од оваа одлука.

„Тогаш би биле принудени да возвратиме со дополнителни производи и би забраниле увоз на овошје и зеленчук од Полска“, рече тој.

реклама

Ништо повеќе нема да биде исто: „Кинезите“ влегоа во Топ 10

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Read more

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Read more

Свет

Полицијата тресе канцеларии во Европскиот парламент

Read more

Нобеловка за мир: Маск и Закерберг се најголеми диктатори

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Бројот на извршени смртни казни највисок од 2015 година, Иран рекордер

Read more
 

Вести

ВЛЕН: Зошто Ахмети заедно со Апасиев го бојкотираше изборот на Африм Гаши за претседател на Собранието?

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката што не е негова

Читај повеќе

Општина Карпош: Не користите ги услугите на лунапаркот, монтиран е без безбедносни сертификати и нема ни одобрение за работа

Читај повеќе

Со мотоцикли прегазени 3 пешаци жена загина, дете повредено во училиштен двор

Читај повеќе

Ахмети: Неприфатливо е коалицијата што освоила помал број мандати да стане дел од владата

Читај повеќе

Полицијата тресе канцеларии во Европскиот парламент

Читај повеќе

Дневницата на странски експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, туку најмногу 200 евра, уверува Шокаровски

Читај повеќе

Нобеловка за мир: Маск и Закерберг се најголеми диктатори

Читај повеќе

Стоилковски: Хаос во Хирургија, а економскиот директор патува на Азурниот Брег

Читај повеќе