Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Украина во понеделникот ги објави првите официјални фотографии од FrankenSAM, хибриден систем за воздушна одбрана што ги комбинира советските фрлачи со американски ракети.

Источната воздушна команда на својата Facebook страница објави фотографии и интервју со офицерот задолжен за одбранбениот систем. На двете фотографии е прикажан самоодниот фрлач Buk-M1 со маскирна мрежа која покрива делови од системот.

Украинските одбранбени медиуми го идентификуваа системот како FrankenSAM опремен со ракети RIM-7. Тие забележуваат дека надворешноста на Бук изгледа релативно непроменета, со оригиналниот фрлач и радарската купола.

Две други фотографии покажуваат остатоци од уништени беспилотни летала, а интервјуираниот офицер вели дека неговиот екипаж уништил дрон Lancet и дрон Orlan-10 - што покажува дека FrankenSAMis може да се користи за уништување помали цели.

Со месеци, Украина експериментира со американски инженери за да го искористи својот постоечки инвентар на системи Бук од советската ера за да истрела стари проектили RIM-7 Sea Sparrow, испорачани од Вашингтон. На Киев му е тешко да добие муниција за своите фрлачи Бук бидејќи тие се произведени во Русија, пишува Business Insider.

"Волиняку" видно із далеку: поруч бігає молоде цуценя, а він, щиро посміхаючись: "Буківка, не підходь близько, бо знову...

Posted by Повітряне командування "Схід" on Monday, May 27, 2024
Експериментален спој

И така се роди FrankenSAM - оружје налик чудовиштето на Франкенштајн. Официјалните лица првпат го спомнаа овој хибриден дизајн во октомври.

New York Times објави дека Украина и САД исто така се обидуваат да ги спојат ракетите воздух-воздух AIM-9M Sidewinder со советски радарски системи и ракетите Patriot со радарски системи од Украина.

FrankenSAM првпат собори цел во јануари, кога Украина соопшти дека уништила дрон Шахид на осум километри.

Според украинските воздухопловни сили, ракетите RIM-7, развиени во 60-тите, имаат помал дострел од традиционалната муниција од советско производство за која е дизајниран Buk.

Досегот на RIM-7 е околу 20 километри и околу 15 километри во висина, додека советскиот 9M38 може да погоди цели на околу 44 километри и на височина од 19 километри.

Официјалните фотографии на FrankenSAM беа објавени околу три недели откако руските сили објавија дека уништиле украински дрон Buk М-1 во Харков.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Свет

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе