Украинците објавија фотографија: Русите го користат Старлинк на Маск

Макфакс
/ 11.02.2024 / 17:03

Украина денеска соопшти дека руските сили на окупираните територии ги користат терминалите на сателитската интернет услуга Starlink на Илон Маск, објавувајќи, како што тврди, пресретнување на размена меѓу двајца руски војници како доказ за нејзината „систематска“ употреба.

Системите Starlink беа од витално значење за комуникациите на украинското бојно поле за време на речиси двегодишната руска инвазија, бидејќи Киев се соочи со поголема и подобро опремена армија.

Дирекцијата за генерално разузнавање на Министерството за одбрана објави аудио клип на Telegram за кој се вели дека е разговор меѓу силите на руската 83-та воздушна јуришна бригада за поставување терминал во Источна Украина.

Администрацијата не даде детали за наводниот опсег на употреба или како се набавени терминалите. Портпаролот Андриј Јусов за украинските медиуми во саботата изјави дека работата „почнува да добива системска природа“.

SpaceX, кој управува со Starlink Terminals, во изјава за X минатата недела рече дека „не соработува со руската влада или нејзината војска на кој било начин“ и дека неговата услуга не е активна во Русија.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Свет

Илјадници Бразилци на улица, Болсонаро во дрес го вееше израелското знаме

Read more

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Read more

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Read more

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Илјадници Бразилци на улица, Болсонаро во дрес го вееше израелското знаме

Читај повеќе

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Читај повеќе

Без струја Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Променливо облачно и релативно топло

Читај повеќе

Паднаа цените на нафтата

Читај повеќе

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе