Украинците поднесоа кривична пријава против шефот на Вагнер

Канцеларијата на украинскиот државен обвинител поднесе кривична пријава против Евгениј Пригожин, водачот на групата платеници Вагнер кои се борат на руската страна во Украина.

Пригожин е обвинет за посегнување по територијалниот интегритет и неповредливост на Украина и водење агресивна војна против Украина, пишува The Guardian.

Пригожин, долгогодишен сојузник на Путин, неодамна беше снимен како влегува во подрум во близина на источниот фронт во Украина, исполнет со тела на негови борци. Стануваше збор за борци кои загинаа во обид да го освојат Бахмут, град околу кој Русите и Украинците жестоко се борат со месеци.

Од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година, Пригожин и неговата приватна воена група се позиционираа како многу важни актери. Бројот на „Вагнеровци“ порасна на околу 50.000, вклучително и десетици илјади поранешни затвореници регрутирани од затворите низ Русија.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Свет

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Читај повеќе