Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Во родната Аргентина осамна џиновски мурал, додека во Кина уметник го направи неговиот лик од коцки за фрлање.

Алфредо Сегатори го наслика Диего Марадона како џиновски Мурал во населбата Ла Бока во Буенос Аирес. Преку своите контакти успеал да договори да му донесат кран за да може да ја оствари својата замисла.

Локацијата каде се наоѓа муралот е седум блокови од стадионот „Ла Бомбонера“, каде Диего стана херој играјќи за Бока Жуниорс.

Remote video URL

А, пак, во Кина, уметникот Мо Сончен направи портрет на Марадона и тоа користејќи само коцки за фрлање.

Remote video URL
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Чек дис аут

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Read more

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе