Лошото момче скокна во вечноста

Умре Мати Никенен, еден од најголемите олимпијци на сите времиња

Легендарниот фински скокач Мати Никенен и повеќекратен олимписки и светски шампион, почина на 55 години, од сè уште непозната причина.

Финска денес се збогуваше со своето лошо момче, но исто така сакан спортист, кој веројатно беше најголемиот ски скокач во историјата.

Мати, кој се бореше со алкохолизмот и дијабетесот, во својот живот успеваше да биде многу нешта - повеќекратен олимписки и светски шампион, освојувач на „Четири скокалници”, плејбој, стрипер, поп ѕвезда, затвореник поради обид за убиство на пријател, како и физички напад на сопругата,сопственик на „хот лајн” агенција и кој знае уште што не.

Во Сараево 1984 и Калгари 1988, Никенен освои пет од можни шест златни медали, а едната му ја „украде” вечниот ривал Јенс Вајслог, па Финецот мораше да се задоволи со сребро.

Се повлече после 46 победи и 76 подиуми во Светскиот куп.

За жал, по кариерата, Мати го сврте вниманието на јавноста со насилните испади, кратките бракови и алкохолимозт. Беше обвинет за обид за убиство на негов пријател и беше осуден на 26 месеци затвор

Ни пред, ни по Мати, овој спорт немаше толку доминантен натпреварувач кој ја газеше конкуренцијата. Спортски великан, но од друга страна лош пример за младите генерации.

реклама

Проститутките први на удар на засилените КОВИД мерки

Read more

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

Read more

Турски F-16 урнал ерменски Su-25 авион

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Останати спортови

УФЦ ѕвездите Нина Ансароф и Аманда Нуњес добија ќерка

Read more

Куартараро ја врати предноста во Мото ГП по победата во Каталонија

Read more

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Read more

Далас со златен гол ја врати надежта

Read more

Спорт

Милан го бара Далот

Читај повеќе

Металург обезбеди пласман во групната фаза од Европската лига

Читај повеќе

Поради позитивни кај ПИК Сегед одложен натпреварот со Вардар

Читај повеќе

Ќе има ВАР на баражот Македонија - Косово

Читај повеќе

Ѓоковиќ го елиминираше противникот на стартот на Ролан Гарос

Читај повеќе

Газдата на Атлетико го повика Меси да му се приклучи на Суарес

Читај повеќе

Конте: Примивме многу голови? Па Сити прими 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со правилото за игра со рака?

Читај повеќе

УЕФА не планира да го одложи натпреварот на Арарат-Ерменија со Црвена звезда

Читај повеќе