УНЕСКО ги прогласи градовите на иднината

Градовите на иднината се градови чијшто развој се забележува на сите полиња. УНЕСКО ги прогласи најдобрите десет во светот.

Што се подразбира под називот „паметен град“? 

Градот кој ќе биде прогласен за паметен град, мора да исполни определени критериуми: инфраструктура, финансии, иновативност, креативност, инклузија, отпорност, современа технологија.

Кои градови добија признание од УНЕСКО?

Остин доби награда за инвентивност, Дакар за образование, Сингапур за најчист град.

Медељин, градот во Шпанија, доби пофалба за привлекување на туристи со атрактивните занимливости.

Шенжен е прогласен за град со најдобар сообраќај, Сантијаго во полето на финансии, а Сурат за отпорност.

Од европските градови, Еспо е награден за технологија, Талин за дигитална трансформација и Виена за станбената политика.

 

Признанието за независност ќе биде наградата Netexplo Smart Cities 2020 која се доделува на 18 и 19 март наредната година.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Живот

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе