Унгарија го укина законското признавање на полот за транс-граѓаните

МИА/КАЈГАНА
/ 20.05.2020 / 16:52

Новиот закон што го донесе Унгарија го дефинира родот заснован на хромозомите при раѓање, менувајќи го карактеристичниот текст од „пол“ во „пол наведен при раѓање“.

Амандманот значи дека транссексуалците повеќе не можат да го менуваат својот пол и име на официјални документи, како што се документи за лична карта и потврда за брак.

– Со оглед на тоа што целосната промена на биолошкиот пол не е можна, потребно е со закон да се каже дека не постои можност да се промени во регистарот на раѓања, бракови и смртни случаи, се вели во објаснувањето, придружено со амандманот .

Предлог-законот беше усвоен со 134 гласа „за“ наспроти 56 „против“, со обезбедено двотретинското мнозинство на партијата „Фидес“ на премиерот Виктор Орбан, и покрај противењето на другите партии.

Но, законот е цел на критики и на меѓународно ниво од страна на организациите за човекови права, Комесарот за човекови права на Советот на Европа и членовите на Европскиот парламент.

– Оваа одлука ја турка Унгарија назад кон мрачните времиња и ги гази правата на трансродовите и интерсексуалните луѓе“, изјави Кристина Тамаш-Сарој, истражувач за Amnesty International.

Сарој додаде дека, родовиот идентитет на секој човек треба да биде легално препознаен и на сите официјални документи да биде дозволено да ги менуваат своите законски име и род.

Amnesty International се придружи на повеќе меѓународни и национални ЛГБТИ организации во повик забраната да биде отфрлена под хаштагот #drop33.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе