ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ 2020

Унгарија се моли во Норвешка, Словенија во Португалија

Денеска ќе биде познат и последниот полуфиналист, а тоа ќе биде една од селекциите на Словенија и Унгарија.

Најпрво од 16 часот Унгарците ќе мора да ја совладаат незгодната репрезентација на Португалија која е вистинско изненадување на првенството. Ракометарите на оваа пред сѐ фудбалска земја првпат по 2006 играат на ЕУРО и веднаш оставија одличен впечаток.

Во првата фаза го победија актуелниот европски шампион Франција, потоа Босна и Херцеговина и на сметка на бранителот заминаа во втората фаза. Таму почнаа фуриозно, со 10 разлика совладувајќи го кодомаќинот Шведска која беше посрамотена пред сопствената публика. Потоа следуваше пад на формата и два пораза од Словенија и Исланд, но затоа денеска со победа ќе го остварат својот најдобар пласман, борба за 5-тото место. Нивниот голман Алфреду Кинтана со 32% одбранети удари (65 од 202 шута) е во топ 10 на првенството.

Унгарија синоќа тотално потфрли против елиминираната Шведска и дури не успеа ниту да стигне до бројката од 20 голови губејќи со 18:24. Пирова победа за Швеѓаните и расипани сметки за Унгарците.

Победа на Унгарија над Португалија ќе ѝ ги искомпликува плановите на Словенија. Словенците беа поразени во меѓусебниот дуел со Унгарците па со ист број на бодови Унгарија ќе оди во полуфинале, додека Словенија ќе разигрува за 5-тото место.

Предност за Словенците е што играат подоцна, од 18.15 часот и ќе го знаат исходот од дуелот Унгарија - Португалија. Победа на Унгарија ќе значи дека ќе треба да ја победат досега непобедената Норвешка, или да освојат најмалку бод. Победа на Португалија ќе значи дека Словенија со било каков резултат е полуфиналист, а дуелот со Норвешка ќе биде само борба за првото место во групата. Главен адут на Словенците денеска е Јуре Доленец кој е петти најдобар стрелец со 32 гола од 52 шута (62% реализација), но затоа пак на спротивната страна Норвежаните го имаат најдобриот, Сандер Сагосен кој досега стрелаше 51 пат.

Денеска во двете групи се игра последното коло, а задутре се играат полуфиналните натпревари.

Група I

16.00: Хрватска - Шпанија
18.15: Белорусија - Австрија
20.30: Чешка - Германија

Група II

16.00: Португалија - Унгарија
18.15: Норвешка - Словенија
20.30: Исланд - Шведска

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more

Најголемите секс фантазии кои жените се срамат да ги признаат

Read more

Ракомет

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Read more

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Read more

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Read more

Котески нов тренер на Голден Арт КЛ7

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ибра е во неверојатна форма: Објави видео „тешко“ 5 милиони прегледи

Читај повеќе
  • play_arrow

Хорор повреда: Швајцарски скијач доживеа страшна несреќа при скијање

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн по триумфот над Бакс: Најважен е успехот на тимот

Читај повеќе

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Читај повеќе

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе