Унгарскaта претседателка му стави вето на Орбан за хомофобниот закон

Унгарскaта претседателка Каталин Новак го отфрли новиот закон со кој се ограничуваат правата на хомосексуалците и трансродовите лица во земјата.

Меѓу другото, предвидениот закон предвидува граѓаните анонимно да пријавуваат истополови парови кои заедно одгледуваат деца.

Контроверзниот закон беше одобрен во парламентот претходно овој месец со гласовите на владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан. Законот е составен од одредби за заштита на граѓаните кои сакаат да пријават недостатоци и прекршоци во институциите и фирмите, а содржи дел кој им овозможува на луѓето да ги осудуваат сограѓаните од идеолошки причини.

Ова може да се направи, на пример, ако некој ги доведува во прашање традиционалните родови улоги и семејните идеали содржани во уставот или правото на детето на „родов идентитет при раѓање“. Тоа значи дека, според законот, истополовите парови кои заедно воспитуваат деца можат да бидат пријавени анонимно.

Но, законскиот текст не е во согласност со директивите на Европската Унија, кои треба да ги заштитат свиркачите во институциите и компаниите, напиша Новак во писмото до парламентот, кое беше објавено во петокот вечерта во Будимпешта.

Ова е првпат за време на раководството на десничарскиот популист Орбан шефот на државата да се спротивстави на закон кој е многу важен за него. Новак, како и нејзините претходници од 2010 година, исто така е член на владејачката партија.

Под владеењето на Орбан, парламентот веќе донесе неколку закони кои ги ограничуваат правата на хомосексуалците и трансродовите лица. Во амандманот на уставот, на пример, сега стои дека „таткото е маж, а мајката е жена“.

Ветото значи дека парламентот сега мора повторно да преговара за законот. Сепак, може повторно да биде донесен во непроменета верзија, а претседателката не може повторно да стави вето.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Свет

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Read more

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе