Уникатно патување со воз по рутата на руското царско семејство Романови

Туристите заинтересирани за руското царско минато сега можат да се возат со посебен воз низ планините Урал, по патот што го поминаа некои членови на царското семејство пред да бидат погубени во 1918 година.

Возот што сообраќа три часа помеѓу Екатеринбург и Алапаевск е опремен со вагон во кој туристите можат да пробаат облека слична на онаа што ја носеле припадниците на руското благородништво на почетокот на 20 век, објави Reuters.

URL

По пристигнувањето во градот, туристите се превезуваат со автобус до места што биле од особено значење за членовите на кралското семејство.

Возот тргна на првото патување во саботата, под покровителство на регионалните власти.

Рускиот цар Николај Втори, неговата сопруга и петте деца, како и војвоотката Елисавета Фјодоровна (Романова) беа убиени ноќта на 18 јули 1918 година, а подоцна беше изградена црква на местото на убиствата во Екатеринбург.

реклама

Живот

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Кој би можел да го наследи богатството на принцот Филип?

Read more

Како да се ослободите од мувите во вашиот дом?

Read more

Рамазан: Потекло, обичаи и неговите пет столбови

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе