Уништен мурал со Ѓоковиќ во Косово, по неговата порака на Ролан Гарос

Во Ораховац, Косово, во текот на ноќта беше уништен мурал посветен на тенисерот Новак Ѓоковиќ, а на празниот простор беше испишано „ОВК“.

Жителите на горниот дел на Ораховац рано утринава го виделе уништениот мурал, а полицијата допрва треба да истражи.

Сликањето на муралот на Ѓоковиќ во горниот дел на Ораховац е дел од проектот „Боја во воздухот“ што го реализираше организацијата „Пријатели на Дечана“, во соработка со уметникот Дерокс, кој на почетокот на минатата година сликал мурали на места со српско население во Косово по барање и договор на домаќините.

Муралот со Ѓоковиќ, кој беше насликан на српска куќа спроти црквата во Ораховац, исто така беше уништен на почетокот на февруари, кога беше обоен со бела боја.

По вчерашната победа во првото коло на Ролан Гарос, Ѓоковиќ пред камерата напиша порака: „Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството“.

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Регион

Мајка на ученик претепа професорка по биологија во Белград

Read more

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Read more

Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската Влада

Read more

Список на казни во Грција: Возење под дејство на алкохол – 1.200 евра, поминување на црвено – 700 евра

Read more
 

Вести

Мајка на ученик претепа професорка по биологија во Белград

Читај повеќе

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Читај повеќе

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Читај повеќе
  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе