Уништена првата кошница на азиски стршни-убијци во САД

Ентомолози ја уништија првата кошница на азиски стршни-убијци најдена во САД.

Кошницата беше најдена во државата Вашингтон благодарение на уредот за следење поставен на некои стршни, а потоа со помош на вакуумско црево инсектите беа вшмукани од внатрешноста на дрвото во кое направиле кошница.

URL

Овие инвазивни инсекти, познати како џиновски азиски стршни-убијци, имаат силен убод и можат да испуштат отров.

Нивна најчеста цел се пчелите кои прават мед и опрашуваат земјоделски култури. Кога стршенот-убиец ќе влезе во колонија медоносни пчели, започнува „фаза на колење“ во која тој убива пчела по пчела и може да ја уништи колонијата за неколку часа.

Кошницата во Вашингтон со околу 200 инсекти беше откриена во градот Блејн во близина на границата со Канада.

URL

Во саботата, тим научници во заштитни одела шмукаа инсекти од дрвото кое ќе биде исечено за да не се прават нови кошници во него.

Азиските џиновски стршни-убијци се меѓу најголемите стршни во светот - кралиците можат да достигнат должина од повеќе од пет сантиметри.

Нивниот отровен убод може да навлезе преку заштитната облека на луѓето, но бројот на луѓе што ги убиваат секоја година е мал - околу 40 годишно во Азија, според музејот Смитсонијан во Вашингтон.

Нивното природно живеалиште обично е во областите на Азија, од Кина до Јапонија, но во 2019 година, во Северна Америка беа видени неколку примероци на стршни-убијци.

URL

Кошница на овие опасни инсекти беше уништено на островот Ванкувер, Канада, во декември минатата година.

Активистите за животна средина и научниците генерално се длабоко загрижени за падот на бројот на инсекти во светот.

URL

Но, може да се дозволи да се убијат некои инсекти ако се инвазивни видови - оној што не е вообичаен во некоја област и лови други инсекти таму.

Медните пчели се под закана од истребување поради губење на пределите од каде наоѓаат храна, уништување на нивните живеалишта, употребата на пестициди и болести.

реклама

Вести

Автопат на иднината: Асфалтот заштедува гориво, соларни панели за осветлување

Read more

Маск упорен: Првиот човек на Марс ќе слета за шест години

Read more

Pfizer доби зелено светло во Велика Британија, вакцинирањето почнува следната недела

Read more

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Read more

Гик

Уште не излегле 875 и 885, а веќе се подготвува нов Snapdragon

Читај повеќе

Најдобрите видеоигри за декември, прв дел

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за Poco M3: Одлични перформанси и пристапна цена

Читај повеќе

Автопат на иднината: Асфалтот заштедува гориво, соларни панели за осветлување

Читај повеќе

Јупитер и Сатурн во позиција што се нема повторено 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск упорен: Првиот човек на Марс ќе слета за шест години

Читај повеќе

Pfizer доби зелено светло во Велика Британија, вакцинирањето почнува следната недела

Читај повеќе
  • play_arrow

Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Читај повеќе

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Читај повеќе