Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

Управниот суд оформи седум предмети за поднесените тужби од „Европскиот фронт“, кои се против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) за одбивање на приговорите за парламентарните избори.

„Со оглед на роковите за постапување и одлучување, Управниот суд итно ги презема сите процесни дејствија согласно Изборниот законик“, се вели во соопштението.

Решение бр.УП1 бр.10-21/2 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.87/24;

Решение бр.УП1 бр.10-21/1 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.88/24;

Решение бр.УП1 бр.10-15/1 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.89/24;

Решение бр.УП1 бр.10-17/2 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.90/24;

Решение бр.УП1 бр.10-17/1 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.91/24;

Решение бр.УП1 бр.10-6 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.92/24;

Решение бр.УП1 бр.10-19/1 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија на РСМ, оформен е предмет УРП.бр.93/2

Попладнево Управниот суд одржа јавна седница по тужбата на „Вреди“. Судот одлучи дека постапката се прекинува откако претставникот на коалицијата изјави дека тужбата ја повлекува во целост.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

ФБИ откри детали за атентаторот на Доналд Трамп: Многу го матретирале

Read more

Симптом на рак кој не треба да го игнорираме

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Македонија

Активни се девет пожари, во изминатото деноноќие имаше 26 пожари на отворено

Read more

Сончево и многу топло, температурите до 43°C

Read more

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Read more

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Read more
 

Вести

Активни се девет пожари, во изминатото деноноќие имаше 26 пожари на отворено

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на над 100 парфеми во вредност од 240 илјади денари

Читај повеќе

Бајден ѝ се обрати на нацијата: Време е да се смират страстите

Читај повеќе

Вредноста на биткоинот порасна по обидот за атентат врз Трамп

Читај повеќе

Медведев: Трамп веќе е победник, само да не го убијат

Читај повеќе
  • play_arrow

ФБИ откри детали за атентаторот на Доналд Трамп: Многу го матретирале

Читај повеќе

Сончево и многу топло, температурите до 43°C

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Читај повеќе

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Читај повеќе