Ураганот Ирма ги претвори улиците на Флорида во плажи

Ураганот Ирма донесе големи проблеми, предизвикувајќи голема материјална штета и оставајќи зад себе жртви и хаос.

Околината на Нејплс, Флорида и островите Флорида Кијс претрпеа огромни штети, а без струја останаа околу 4 милиони луѓе. Силниот ураган една од улиците ја претвори во плажа.

Се работи за државниот пат А1А, кој поминува долж Атлантскиот океан, од плажата Фернандина па сѐ Ки Вест. Патот по ураганот изгледа како плажа, бидејќи е прекриен со песок.

Американските медиуми пишуваат дека на улицата имало околу 30 центиметри песок, кој го донеле силните ветрови во текот на викендот.

Веднаш по крајот на бурата, локалците се зафатиле со чистење на песокот, а на помош им пристапиле и општинските служби. Градските власти проценуваат дека патот ќе биде затворен неколку дена.

Ирма е вториот силен ураган што ја зафати територијата на САД во само неколку недели. Претходно, ураганот Харви предизвика поплави во Хјустон и уништи повеќе од милион автомобили.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе