Ураганот Јан виден од вселената

Ураганот Јан ја погоди Куба и ја остави земјата без електрична енергија, а сега се приближува кон брегот на Флорида како ураган од трета категорија, пренесе Space.com.

Се предвидува дека градовите Тампа и Сент Питсбург ќе бидат најверојатно на удар и тоа би било прво директно соочување на овие два града со некој ураган од далечната 1921 година.

Објавени се сателитски снимки кои покажуваат како изгледа ураганот виден од вселената. Сателитите снимија и видео од ураганот Јан откако го погоди западниот дел на Куба.

„Предвидувањата се дека Јан ќе удри на западниот брег на Флорида како екстремно опасен голем ураган“, соопштија од Националниот центар за урагани во САД.

И астронаутите од Меѓународната вселенска станица објавија како изгледа ураганот Јан виден од нивна перспектива.

URL

Ураганот го принуди НАСА и SpaceX да одредат нов датум за лансирање на мисијата Crew-5 на Меѓународната вселенска станица. 

Мисијата требаше да ги пренесе астронаутите на НАСА – Никол Аунапу-Ман и Џош Касада, кои ќе бидат командант и пилот на мисијата, заедно со астронаутот на JAКСA (Јапонската агенција за воздушно-вселенско истражување) – Коичи Ваката и космонаутот на Роскосмос, Русинката Ана Кикина, кои ќе служат како специјалисти во мисијата.

Тие ќе патуваат до Станицата заради шестмесечна научно-технолошка истражувачка мисија.

Според Националниот центар за урагани, Јан го зафати копното на Куба вчера наутро со постојани максимални ветрови од 195 километри на час.

URL
Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Вести

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Read more
 

Гик

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе