НЕКОЛКУ НОВИ КАРАКТЕРИСТИКИ

Уредите на Apple наскоро ќе може да се контролираат со очи

Apple најави нови функции кои доаѓаат на iPhone и iPad оваа година, најверојатно ќе бидат дел од iOS 18 и iPadOS 18, кои официјално ќе бидат претставени во јуни.

Убедливо најинтересната карактеристика е можноста за следење на очите на корисникот, која ќе биде поддржана на iPhone и iPad и ќе му овозможи на корисникот да го контролира својот уред со едноставни движења на очите. Оваа функција е наменета за корисници со физичка попреченост, но ќе биде достапна за сите.

Функцијата за следење очи ќе биде овозможена со AI технологија, но прво ќе бара кратка фаза на калибрација со помош на предната камера. Сите употребени податоци нема да го напуштат уредот на корисникот бидејќи се работи за машинско учење на уредот.

Исто така, нема да биде потребен дополнителен хардвер или какви било приклучоци, а следењето на очите ќе работи со која било апликација. Корисниците ќе можат да се движат низ апликациите со нивните очи и да користат Dwell Control за да го активираат секој елемент со тоа што ќе ги задржат очите на него.

Taptic engine ќе репродуцира тапкање, текстури и префинети вибрации, сето тоа приспособено на музиката што ја слуша корисникот. Ова потсетува на сличната карактеристика на Sony која дебитираше пред години, но Music Haptics на Apple првично ќе работи само со апликацијата Apple Music. Исто така, ќе им биде достапен на програмерите како API за да ја направат музиката поинтересна во нивните апликации.

Remote video URL

Apple ја најави и функцијата Vehicle Motion Cues, која треба да го намали гадењето кај патниците кои се во возило во движење и користат iPhone или iPad. Подвижните точки ќе се појават на рабовите на екранот за да ги претстават промените во движењето на возилото, што на крајот ќе го намали гадењето. Сепак, деталите сè уште не се соопштени.

CarPlay добива Voice Control за гласовна контрола на овој систем. Препознавањето на звукот е наменето за луѓе кои имаат потешкотии со слухот и ќе бидат информирани со известувањето за автомобилските сирени. Color Filters е функција наменета за далтонисти.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе