Свет

Урсула фон дер Лајен за обединета и силна Европа

16. јули 2019 - 20:53 | МИА

Стразбур, 16 јули 2019 (МИА) – Новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, по гласањето во Европскиот парламент вети обединета и силна Европа.

– Довербата што ми ја укажавте е доверба во обединета и силна Европа, од исток до запад, од југ до север, изјави германската конзервативка.

Таа истакна дека презела голема одговорност и оти веднаш ќе почне да работи.

– Ајде да работиме заедно и конструктивно за да создадеме обединета и силна Европа, порача фон дер Лајен, која должноста ќе ја преземе во ноември.

Коментирај