Усеин Болт го претстави неговиот прв електричен автомобил

Откако се докажа во областа на спортот, Усеин Болт се обидува да ја освои и автомобилската индустрија.

Следејќи ги светските трендови, јамајканскиот атлетичар се одлучи за електрични возила.

Најбрзиот човек на светот и неколкукратен победник на 100 и 200 метри, не се одлучи за создавање на најбрзиот автомобил, но затоа овој модел може да се покаже како најпрактичен.

Секако, Болт не е инженер, за автомобилот се погрижи неговата компанија Bolt.

Автомобилот го доби името Bolt Nano. Беше претставен на саемот Vivatech во Париз и следеше откако Болт ја претстави својата линија електрични скутери и ромобили.

Автомобилот има место за возач и совозач, а благодарение на неговата компактност лесно се снаоѓа во урбани услови. На пример, на едно паркинг место може да сместите четири вакви автомобили.

Техничките детали засега се чуваат во тајност, но познато е дека ќе може лесно да се менува батеријата и дека почетната цена на Bolt Nano ќе биде 9.999 долари.

реклама

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе