Усеин Болт го претстави неговиот прв електричен автомобил

Откако се докажа во областа на спортот, Усеин Болт се обидува да ја освои и автомобилската индустрија.

Следејќи ги светските трендови, јамајканскиот атлетичар се одлучи за електрични возила.

Најбрзиот човек на светот и неколкукратен победник на 100 и 200 метри, не се одлучи за создавање на најбрзиот автомобил, но затоа овој модел може да се покаже како најпрактичен.

Секако, Болт не е инженер, за автомобилот се погрижи неговата компанија Bolt.

Автомобилот го доби името Bolt Nano. Беше претставен на саемот Vivatech во Париз и следеше откако Болт ја претстави својата линија електрични скутери и ромобили.

Автомобилот има место за возач и совозач, а благодарение на неговата компактност лесно се снаоѓа во урбани услови. На пример, на едно паркинг место може да сместите четири вакви автомобили.

Техничките детали засега се чуваат во тајност, но познато е дека ќе може лесно да се менува батеријата и дека почетната цена на Bolt Nano ќе биде 9.999 долари.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Авто новости

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Read more

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Читај повеќе

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе