Усеин Болт го претстави неговиот прв електричен автомобил

Откако се докажа во областа на спортот, Усеин Болт се обидува да ја освои и автомобилската индустрија.

Следејќи ги светските трендови, јамајканскиот атлетичар се одлучи за електрични возила.

Најбрзиот човек на светот и неколкукратен победник на 100 и 200 метри, не се одлучи за создавање на најбрзиот автомобил, но затоа овој модел може да се покаже како најпрактичен.

Секако, Болт не е инженер, за автомобилот се погрижи неговата компанија Bolt.

Автомобилот го доби името Bolt Nano. Беше претставен на саемот Vivatech во Париз и следеше откако Болт ја претстави својата линија електрични скутери и ромобили.

Автомобилот има место за возач и совозач, а благодарение на неговата компактност лесно се снаоѓа во урбани услови. На пример, на едно паркинг место може да сместите четири вакви автомобили.

Техничките детали засега се чуваат во тајност, но познато е дека ќе може лесно да се менува батеријата и дека почетната цена на Bolt Nano ќе биде 9.999 долари.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Толку е убава што луѓето мислат дека е кукла

Read more

Вучиќ: Нема да се воведе полициски час, иако јас сум против тоа

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
 • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
 • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе