Уште 30 дена притвор за Боки 13 и Зоки Кичеец за „Рекет“

Скопје, 13 септември 2019 (МИА) – Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески - Кичеец,  осомничени во случајот „Рекет“, ќе останат во притвор уште 30 дена, соопшти Кривичниот суд во Скопје.

– Кривичниот совет на Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, денеска ( 13.09.2019 ) постапувајќи по предлог на надлежниот Јавен обвинител за продолжување на мерката притвор против Б.Ј. и З.М.  донесе решенија со кои предлогот на обвинителството се уважува и мерката притвор се продолжува за нови 30 дена поради постоење на  причините од член 165 ст.1 т.1,2 и 3 од ЗКП, информираат од Судот.

Против овие решенија странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд Скопје.

Боки 13 и Зоки Кичеец Обвинителството ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“.

На Јовановски и Милевски првпат им беше одреден притвор на 15 јули годинава.

Како третоосомничена за „Рекет“, во притвор е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Македонија

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за COVID-19

Read more

Случај „Рекет“: Чантата „Луј Витон” не била вратена кај Јордан Камчев

Read more

Се зголемува бројот на заразени текстилни работнички во Штип

Read more

16 нови случаи од 314 тестирања, починаа тројца пациенти со COVID-19

Read more

Вести

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за COVID-19

Читај повеќе

Прилепчанец пријавил дека сопругата го повредила со остар предмет, сопругата го пријавила за напад

Читај повеќе

Шпанија 10 дена ќе биде во жалост за жртвите од COVID-19

Читај повеќе

Случај „Рекет“: Чантата „Луј Витон” не била вратена кај Јордан Камчев

Читај повеќе

Се зголемува бројот на заразени текстилни работнички во Штип

Читај повеќе

16 нови случаи од 314 тестирања, починаа тројца пациенти со COVID-19

Читај повеќе

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

Читај повеќе

Ново поскапување на горивата

Читај повеќе

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Читај повеќе