Уште 3.885 активни случаи во земјата, вкупно хоспитализирани 419

Нови 241 случај позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 1.700 тестирања, со што вкупната бројка од почетокот на епидемијата се искачи на 9.026. Во претходното деноноќие починаа 8 лица. Заклучно со вчерашните, досега починаа 414 пациенти. Вчера беа регистрирани и 51 оздравено лице, со што бројот на оздравени сега е 4.727. Активни случаи има 3.885. Во моментов вкупно хоспитализирани во целата држава се 419 пациенти. Досега во земјата се направени вкупно 84.916 тестирања на COVID-19.

Во претходното деноноќие беа регистрирани 8 смртни случаи. Починатите лица се по двајца пациенти од Скопје, Тетово и Струга, еден пациент од Гостивар и еден од Струмица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст 59, 61 и 62 години. Во ГОБ „8 Септември“ починаа четворица пациенти – двајца на возраст од 67 години и двајца 76-годишни пациенти. Во КБ Тетово е починат пациент на возраст од 66 години.

Од новите 241 ковид дијагностицирани најмногу се од Скопје 73,  Штип 60, Тетово 32, Гостивар 14, Куманово 10, Кочани 8, Гевгелија 6, Прилеп и Свети Николе по 5, Струмица 4, Струга, Радовиш и Крива Паланка по 3, Охрид, Кичево, Демир Хисар по 2 и по 1 случај е регистриран во Дебар, Велес, Крушево, Пробиштип, Виница и Кратово.

Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравено лице од кои Скопје 40, Битола, Пробиштип, Демир Хисар и Кичево по 1 и Ресен 7.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.885. Најмногу активни се во градот Скопје 1.868, следи Тетово со 325, Штип 272, Куманово со 238, Гостивар 190, Струга 170, Свети Николе 169, Охрид 116, Дебар 111, Кичево 80.

На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на COVID-19 и 7 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ вкупно се хоспитализирани 87 пациент. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 35, а во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 131 пациент позитивни и сомнителни на COVID-19.

Во светниколската конфекција „Мода“ вкупниот број заразени работници изнесува 53 откри скринигот, кој го направи компанијата. Директорот на „Мода“ АД Свети Николе, Ангел Димитров вчера изјави дека во скринингот во кој компанијата самата инвестираше биле опфатени вкупно 620 работници, а претходно 200 биле изолирани или седеле дома поради владините мерки за чување деца до 10 години, хронични заболувања или бремени жени. Според здравствената состојба на заразените 80 отсто од нив се асимптоматски, додека потешки случаи се хоспитализирани во регионалните ковид центри во Штип и Велес.

Директорката на Центарот за јавно здравје - Штип, Марија Димитрова, вчера соопшти дека покрај штипската конфекција, коронавирусот веќе е влезен и во Домот за стари лица во Радовиш. Позитивни на вирусот се двајцата вработени и три лица корисници на услугите во овој дом.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Македонија

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Read more

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Read more

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Read more

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Read more
 

Вести

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Читај повеќе

Кривична за беровци поради организирање прослава во затворен простор

Читај повеќе

Медицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Читај повеќе
  • play_arrow

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Читај повеќе

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Читај повеќе

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Читај повеќе

Почина работник од дојранско додека извршувал работни задачи

Читај повеќе

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Читај повеќе

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Читај повеќе