Уште два земјотреса регистрирани кај Гостивар

Уште два земјотреса денеска се регистрирани во близина на Гостивар.

Првиот со јачина од 3,8 беше регистриран околу 12 часот попладне, на 18 км југозападно од Гостивар. Вториот околу 13 часот и 25 минути, 3,6 степени по Рихтер со епицентар во гостиварското подрачје, на 16 км југозападно од градот, регистрираше EMSC.

Инаку, рано изутринава во 04 часот и 54 минути беше регистриран земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 5 степени во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар на 50 километри југозападно од Скопје.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека земјотресот најсилно беше почувствуван од населението во Гостивар и Маврово со пет степени според Европската макросеизмичка скала, во Тетово и Скопје со четири, а во Битола, Прилеп и околината со три степени.

Тагови
реклама

Македонија

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Read more

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Read more

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Read more

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Read more
 

Вести

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Читај повеќе

Од 1 мај влез во Бугарија во согласност со одредени барања поврзани со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Папа Франциск: Светот е на пат кон самоуништување

Читај повеќе

Путин ја затвора Русија на 10 дена

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 489 новозаразени и 33 починати

Читај повеќе

Заев ќе побара разрешување на Пауновски

Читај повеќе

Притвор за 3 лица од Струмица осомничени за грабнување и силување

Читај повеќе

Заев: Груевски да си дојде дома, оттука да коментира ако има што да каже

Читај повеќе

Бајден со признавање на геноцидот врз Ерменците ќе ги наруши односите со Турција

Читај повеќе