Уште една жртва во боксерскиот ринг: Фатален нокаут за Патрик Деј

И покрај оперативниот зафат, боксерот воопшто не се разбуди од кома и синоќа им подлегна на повредите здобиени од пресметката со Чарлс Конвел.

Деј падна во кома со 10-тата рунда кога Конвел со два кроше удари го нокаутираше доаѓајќи до својата единаесетта победа. Откако Деј не се помрдна, стана јасно дека нешто не е во ред, па Конвел не се ни израдува на победата.

Веднаш беше пренесен во болница каде му беше направена итна операција на мозокот, но 27-годишниот американски боксер никогаш не се разбуди.

„Од име на семејството, од тимот на Патрик и луѓето блиски до него, благодарни сме ви за испратените молитви и пораки за поддршка и љубов кон Пат“, изјави неговиот промотор Лу Дибела веднаш по објавувањето на тажната вест.

„Патрик не мораше да боксува. Тој беше од добра фамилија, беше паметен, образован, имаше вредности и имаше други начини на кои можеше да заработува за живот. Сам одбра да боксува знаејќи го ризикот кој секоја борба го носи. Боксот е она што Пат уживаше да го прави. На тој начин инспирираше други луѓе и беше нешто што го правеше да се чувствува жив“, заврши Дибела.

Деј не е првата жртва во рингот годинава. Во јули за само неколку дена починаа двајца боксери. Прво Русинот Максим Дадашев (28), а по некој ден Аргентинецот Уго Алфредо Сантижан (23).

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Останати спортови

Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

Read more

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Read more

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

Спорт

Мурињо се жали од новинарите: Ме прашувате само мене, а не Лампард, Клоп и Пеп

Читај повеќе

Со победа вечер Реал ја освојува 34. титула

Читај повеќе

Утре жрепката за пополнување на вторите лиги, 5 екипи сонуваат за две места

Читај повеќе
  • play_arrow

Сари: Мора да се има предвид дека игравме со екипи кои се во најдобра форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Дрим тим од најдобрите фудбалери родени по 2000 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Погба ќе го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

На 22 јули Ливерпул ќе го добие пехарот од Премиер лигата

Читај повеќе
  • filter

Мурињо објави нова верзија на своите најдобри XI

Читај повеќе

Вашингтон Редскинс потврди, ќе го менува името

Читај повеќе