Уште колку километри може да возите откако ќе се запали сијаличката за гориво?

Со некои возила ќе поминете повеќе од 70 километри на резерва, со други помалку од 40 километри, а сè зависи од вашиот стил на возење, дали возите во град или на автопат…

Ако се запали жолтата сијаличка на инструмент-таблата, што сугерира дека вашето возило вози на резерва, некои возачи ќе паничат, а некои искусно ќе ја изцедат последната капка гориво од резервоарот, што не го препорачуваме бидејќи честото возење на минимум може да ја оштети пумпата за гориво (не се подмачкува како што треба) и филтерот за гориво, кој може да прими мали нечистотии или талог од дното на резервоарот.

Треба да бидеме искрени и да кажеме дека не живееме во економско изобилство, па многумина од нас со години не го наполниле резервоарот до врв.

Има многу мерења и истражувања, но само вие знаете колку просечно троши вашиот автомобил и тоа е најважната информација.

Се претпоставува дека во резерва остануваат околу 5 литри гориво, но точната количина ќе ја добиете на наједноставен начин.

Кога ќе се вклучи резервата, брзо до бензинската пумпа, инвестирајте повеќе пари и наполнете го резервоарот до врвот. Одземете го тој број од капацитетот на резервоарот во фабричките податоци (на пр. 55 минус 49).

Ја добивате количината на гориво што останува во вашиот резервоар откако ќе се запали светлото.

Исто така, погледнете ја просечната потрошувачка и споредете со количината на гориво што останува во вашиот резервоар.

Со некои возила ќе поминете повеќе од 70 километри на резерва, со други помалку од 40 километри, а сè зависи од вашиот стил на возење, дали возите во град или на автопат, каде се троши повеќе гориво, или на патишта со ограничување од 80 km/h ќе ви биде најекономично.

Сепак, за ваш мир и безбедност, секогаш е добро да знаете колку гориво останува во резервоарот откако ќе се вклучи жолтата сијаличка.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Авто новости

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Read more

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more
 

Автомобили

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе