Услови за влез во Грција до 1 октомври

Сегашните мерки и услови за влез во Грција не се променети и денес се продолжени до 1 октомври.

Според одлуката на Владата на Грција, сите посетители „без оглед на државјанството и начинот на влегување во земјата“, како и во изминатите четири месеци, имаат четири опции, во однос на документите што треба да се приложат и се однесуваат на COVID-19.

Уште може да се влезе со негативен тест за антиген на COVID-9, стар најмногу 48 часа пред пристигнувањето во Грција, или со негативен ПЦР тест, што е направен во последните 72 часа пред пристигнувањето.

Влезот е одобрен и во случај на целосна имунизација против коронавирус, со потврда за вакцинација, под услов да поминале 14 дена од ревакцинацијата или со потврда дека лицето прележало COVID-19, во период од најмалку 30 и најмногу 180 дена од патувањето.

Овие обврски се однесуваат на возрасни и малолетници на возраст од 12 години и постари, и сите лица (важат и за деца без разлика на возраста) кои влегуваат во Грција мора прво да пополнат електронски формулар за апликација - Pasenger Location Form, преку веб-страницата https://travel.gov.gr/ (најмалку 24 часа пред да влезете во Грција) - и да се приложи примениот код при внесување.

Лицата што влегуваат во Грција, според важечките мерки, ќе бидат тестирани по случаен избор врз основа на здравствениот алгоритам и за сите патници, без оглед на националноста и начинот на влез, кои пристигнуваат во Грција од следниве земји: Албанија, Аргентина, Бразил, Бугарија, Грузија, Египет, Куба, Индија, Кина, Либија, Мароко, Пакистан, Русија, Северна Македонија, Турција, ОАЕ, кои поднесуваат само негативен тест, како услов за влез е негативен резултат од задолжителниот ПЦР тест и брз тест на влезните точки во Грција.

Задолжителното тестирање не се однесува на оние кои имаат валиден сертификат за вакцинација 14 дена по втората доза или потврда дека имале болест во изминатите шест месеци.

Европскиот дигитален ковид-сертификат е четврта алтернативна опција за влез во Грција.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Регион

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Read more

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Read more

Невремето Балос предизвика проблеми во Грција, делови на Атина под вода

Read more

Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе