Условна казна затвор за Алабаковски за потпалување на културниот центар „Иван Михајлов“

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна затвор од 6 месеци за потпалување на културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола на 4 јуни годинава. Пресудата е изречена минатата недела, а од денеска стана правосилна.

Адвокатот на Алабаковски, Дарко Стефановски за Радио Слободна Европа потврди дека казната нема да се реализира доколку во следните две години неговиот клиент не стори ново кривично дело.

На Алабаковски, кој призна вина за делото, му се вратени двете патни исправи и му се укинати мерките за обезбедување. По инцидентот на Алабаковски му беше изречена мерка притвор од 8 дена, потоа беше пуштен во домашен притвор, а подоцна му беше овозможено да се брани од слобода.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Хроника

Маж со нож упаднал во казино во Ново Лисиче и им се заканувал на вработените

Read more

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Read more

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Read more

МВР објави фотографија од исчезнатата Вања: Висока 175 см, со протези, облечена во син блузон

Read more
 

Вести

Маж со нож упаднал во казино во Ново Лисиче и им се заканувал на вработените

Читај повеќе

Томислав Османли добитник на книжевната награда Донат за животно дело

Читај повеќе

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Читај повеќе

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе