Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Иако сè уште не е сертифициран, ќе можеме да видиме уреди со Wi-Fi 7 веќе во 2024 година.

Intel и Broadcom успешно ја одржаа првата заедничка демонстрација на поврзување со Wi-Fi 7. Овој настан означува пресвртница на патот кон следниот голем чекор во стандардите за Wi-Fi.

Во заедничката презентација, Intel инсталираше модем Broadcom Wi-Fi 7 во лаптоп со еден од неговите процесори и демонстрираше брзина од 5 Gbps, што е 5 пати побрзо од лаптоп со Wi-Fi 6 кој постигна 1 Gbps или 2,5 пати побрзо од лаптоп со Wi-Fi 6E кој достигна брзина од 2 Gbps.

Како што објаснува Intel, соработката во индустријата е од суштинско значење за да се обезбеди широко усвојување на стандардот Wi-Fi 7 и неговите практични придобивки. За споредба, Wi-Fi 6E, иако е супериорен стандард во однос на неговиот претходник, не е широко достапен на пазарот поради недостиг на чипови и нарушени синџири на снабдување, а се чини дека се повеќе производители избираат поевтини Wi-Fi 6 модеми и чекаат за Wi-Fi 7.

Remote video URL

Основните технологии зад Wi-Fi 7 вклучуваат канали пошироки од 320 MHz во нелиценциран спектар од 6 GHz и 4K QAM модулација на податоци од повисок ред. Intel, исто така, ја истакна важноста на работењето со повеќе врски и подобрената ефикасност на користењето на каналот.

Сè уште е рано за Wi-Fi 7, бидејќи се очекува да биде сертифициран до следната година, а производите што го носат логото на Wi-Fi 7 најверојатно нема да се појават до 2024 година.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Интернет

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Read more

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Read more

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Read more

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Пробиена заштитата на PlayStation 5, хакер успеа да инсталира игра

Читај повеќе

Нема повеќе бесплатно гледање во 4K на YouTube - ќе мора да се претплатите

Читај повеќе

Европскиот парламент го усвои законот за воведување универзален полнач

Читај повеќе

Разбивање митови: Легендата за жената папа која го водела Ватикан

Читај повеќе

Нашата галаксија губи маса, од неа бегаат мртви ѕвезди

Читај повеќе

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Читај повеќе

Хакери кријат опасен малвер зад старото лого на Windows 

Читај повеќе

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Читај повеќе
  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе