Успешно тестирана вакцина: Антитела создадени кај 100% од испитаниците

Светот веќе неколку месеци се бори со пандемијата на COVID-19 предизвикана од SARS-CoV-2 вирусот. Земјите почнаа да ги олабавуваат рестриктивните мерки во одредени региони, а повеќе фармацевтски компании ги здружија силите за пронаоѓање вакцина против болеста.

Светот е во здравствена и финансиска криза, секојдневно расте бројот на забoлени, но и бројот на починати. Вирусот е закана за секоја земја. Светската здравствена организација објави дека во развој се над 140 вакцини во различни фази. Некои се во рана фаза, а некои веќе ќе влезат во трета фаза на тестирање.

Од тие 140 вакцини, засега 13 се тестираат врз луѓе. Кинеската компанија National Biotech Group соопшти дека првите резултати од тестирањето на една потенцијална вакцина против коронавирусот на луѓе укажува дека би можела да биде безбедна за употреба.

Како што пренесе Reuters, оваа експериментална вакцина довела до создавање на високо ниво на антитела кај сите 1.120 испитаници кои ја примиле во текот на првата фаза на клинички испитувања. Станува збор за втора вакцина од таа компанија што се покажа како делотворна во раната фаза на тестирање врз луѓе.

Кинеската компанија и истражувачите имаат одобрение да во земјата и во странство тестираат осум потенцијални вакцини, што ја прави Кина една од водечките земји во трката за развој на вакцина против коронавирусот.

За да добие која било вакцина дозвола за излегување на пазарот потребно е да се покаже ефикасна и во третата фаза на тестирање, во која нејзиното дејство се испитува на повеќе илјади луѓе, пренесе Reuters.

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Read more

Здравје

Што ќе се случи ако јадеме само еднаш дневно?

Read more

Насмеани, а депресивни: Како да ги препознаете знаците на најопасната депресија?

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Пет видови намирници што треба да ги консумирате секој ден

Read more
 

Магазин

Како изгледала Европа во Леденото доба?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Читај повеќе

Пет ефикасни совети за подобра организација на времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Паднат џин: Демолирање на 40-метарска кула

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата панда родена во Јужна Кореја стана хит на интернет

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако јадеме само еднаш дневно?

Читај повеќе

Даваат енергија, но бананите не се добар избор за појадок

Читај повеќе

Бил Гејтс: Сиромашните земји ќе добијат вакцини 6 до 8 месеци по богатите земји

Читај повеќе

Насмеани, а депресивни: Како да ги препознаете знаците на најопасната депресија?

Читај повеќе