Уставните судии бараат да се поведе постапка за членот 175 од Законот за електронски комуникации

Широка двочасовна дускусија кај уставните судии за членот 175 од Законот за електронски комуникации, на денешната седница на Уставниот суд.

Судијката известител Вангелина Маркудова, предложи да се поведе постапка. Таа смета дека оспорениот член не регулира во кои случаи се оправдува отстапувањето од уставно загарантираното право на приватност и неповредливост на податоците. Подвлече дека постои опасност од незаконито и неуставно искористување на опремата за прислушување и може да доведе до загрзоување на уставно загарантираните права на граѓаните. На оваа линија се судиите: Исмаил Дарлишта, Наташа Габер, Гзиме Старова и Сали Мурати.

Малцинството судии сметаат дека само со судска наредба од судија на претходна постапка како и со образложено барање од јавен обвинител, тоа може да се дозволи бидејќи државните органи добиваат неконтролирана моќ за злоупотреби и неконтролирано прислушување. Претседателот Никоа Ивановски, Елена Гошева, и судијата Јован Јосифовски не гледаат ништо неуставно и образложуваат дека членот дава само технички насоки, додека со Законот за кривична постапка и други членови од Законот за следење на комуникациите е уредена постапката во кои случаи може да се прислушува.

Судиите кои застанаа зад иницијативата потсетија дека во 2010 година, Уставниот суд донел интервентна мерка со која поништил слична одредба, која во овој закон повторно е воведена. Дел од судиите се сомневаат и дека членот 176 , е неуставен. Судијата Јован Јосифовски најави дека има обврски на лекар, па за интерес на расправата се врати по 10 минути со објаснување дека ги одложил обврските.

Државната советничка Менка Траханова им одржа лекција на уставните судии - по барање на судијката известител Вангелина Маркудова, таа беше повикана да одговори на прашањата на судиите, што е невообичаена ситуација за овој суд. Повеќе од половина час, Трајанова објаснуваше зошто во рефератот од 20 страници изнеле став да се поведе постапка. Таа потенцираше неколку пати дека мора да постои уставна основа во спорната одредба. Во одредбата се нагласува дека не е забрането следењето на комуникациите, доколку операторот обезбедил опрема без шумови. „Дали тоа значи дека секој човек може да биде затворен ако се обезбедат соодветни услови“, праша Трајанова. Во интерес на државата е вмешување во приватноста, но мора да има уставна основа, рече Трајанова. Дел од судиите ја нападнаа со прашања Трајанова, дека целата материја е деликатна, и дека ако се отстранела нормата, ќе се внел хаос во законодавството.

Моментално тече пауза, по која судиите ќе продолжат со седницата.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Македонија

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Read more

Ќе се дише ли зимава?

Read more

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Read more

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе