Утре на небото ќе се појави спектакуларна Крвава Месечина

Во текот на ноќните часови од вторник кон среда на небото ќе се појави феноменот наречен Крвава Месечина.

Тоа е целосно затемнување на Месечината што се случува кога нашиот природен сателит ќе влезе во Земјината сенка, т.е. кога нашата планета е точно помеѓу Месечината и Сонцето.

Кога Месечината патува така што само еден дел од неа е затемнет, тогаш велиме дека е делумно или парцијално затемнување. Целосно затемнување се случува кога Месечината целосно ќе влезе во Земјината сенка, а потоа ќе добие црвеникава боја, па оттука и името Крвава Месечина.

Нажалост, утрешното затемнување на Месечината нема да биде видливо од Македонија, бидејќи во моментот на затемнувањето Месечината ќе биде од другата страна на планетата, па најдобро ќе биде видлива од Северна Америка и Источна Азија.

Од каде ќе може да се гледа Крвавата Месечина

NBC News известува дека следната Крвава Месечина нема да биде до 13 и 14 март 2025 година (во зависност од тоа каде сте).

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Вести

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more
 

Гик

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе