Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

За понеделник од 16 часот е најавен протест пред Јавното обвинителство во организација на Шанса за Центар и Зелен хумар град, а против изградбата на висококатниците на парцелата кај Холидеј Ин.

Во најавата на протестот организаторите истакнаа шест барања кои бараат надлежните власти веднаш да ги применат:

1. Запирање на градежните активности поради сомнеж за корупција и злоупотреби на службената должност ВЕДНАШ!
2. Јавното обвинителство најитно да се произнесе по иницијативата од Државната комисија за спречување на корупцијата.
3. Владата да одвои средства од централниот буџет доколку Општина Центар нема доволно за новомаалци да добијат решение и излез од нехуманите услови во кои живеат.
4. Советот на Општина Центар најитно да го изгласа елаборатот за суспензија за натамошно спроведување на овој ДУП.
5. Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам најитно да спроведе надзор врз основа на претставката поднесена од Зелен хумар град.
6. За локацијата да се распише меѓународен конкурс со кој ќе се гарантира зелено и хумано решение.

Протестот ќе се одржи на Кеј на Вардар кај Филхармонија и со тоа нема да бидат блокирани улиците на градот.

Првично протестот беше закажан за петок, 3 декември, но поради погребот на загинатите од автобуската несреќа во Бугарија беше презакажан за в понеделник.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Македонија

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Read more

Сончево, многу студено и ветровито

Read more

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Read more

Зошто Скопје треба да стане Зона 30?

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе