Утрински навики што треба да ги усвоите за да слабеете здраво

А.С.
/ 27.02.2023 / 13:36

Како го започнуваме денот е важно од многу различни причини, а експертите тврдат дека одредени утрински навики помагаат и при слабеење и одржување на килограмите.

Како што објави Eat This, регистрираната диететичарка Лиза Јанг откри пет навики кои ќе ви помогнат да се ослободите од салото од стомакот и да ги изгубите несаканите килограми, а тие не вклучуваат строги диети или потење во теретана.

Испијте чаша вода

Зголемувањето на количината на вода што ја пиете секој ден може да го забрза вашето слабеење, откриваат многу студии. На пример, според една студија чии резултати беа објавени во списанието за клинички и дијагностички истражувања, учесниците кои испиле околу две чаши вода 30 минути пред појадок, ручек и вечера изгубиле тежина и доживеале намалување на индексот на телесна маса (BMI). Јанг вели дека е најдобро да се напиете чаша вода на празен стомак.

„Кога ќе се разбудите наутро, можеби сте дехидрирани, па хидратацијата со чаша вода е одлична идеја. Можеби мислите дека сте гладни, но всушност сте само жедни", објаснува таа.

Јадете храна богата со протеини за појадок

Ако го започнете утрото со појадок богат со протеини како јајца, јогурт или путер од јаткасти плодови, ќе се чувствувате посити подолго време. Освен тоа, ќе помогне и за стабилизирање на шеќерот во крвта, а Јанг тврди дека ова е врвниот рецепт за топење масти и успешно слабеење.

Не заборавајте на овошјето

Покрај протеините, овошјето е одлична храна за да го додадете во утринската рутина бидејќи е богато со антиоксиданси и влакна. Како што објаснува диететичарката Јанг, со јадење овошје за појадок, ќе додадете хранливи материи во вашиот оброк без непотребни калории и на тој начин ќе го поттикнете слабеењето.

„Лично, сакам да додавам зрнесто овошје во јогурт или да исечам свежи јаболка во овесна каша“, вели таа.

Јадете цели зрна

Ако мислите дека сите јаглехидрати се лоши, до вас стигнале погрешни информации. Последната утринска инспирација за вашата исхрана вклучува додавање на цели зрна во вашиот појадок.

„Целите зрна како овесна каша или леб од цели зрна содржат влакна и хранливи материи, а исто така помагаат да бидете сити во текот на денот. Не треба да се плашите од јаглехидратите бидејќи тие го помагаат варењето и на тој начин го забрзуваат слабеењето“, нагласува Јанг.

Одете на прошетка

Како што објаснува Јанг, утринското вежбање е неверојатна и многу паметна навика во која треба да се впуштите доколку сакате да изгубите тежина и да го започнете денот на најдобар можен начин.

„Утринската прошетка е одлична за вашето тело, но и за вашиот ум. Слабеењето со пешачење е одличен додаток на планот за здрава исхрана. Имено, пешачењето како активност согорува калории, помага во одржување на цврсти коски и е одлично за вашето расположение“, додава таа.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе