Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Секс со партнерот секогаш е добра идеја. Но, во лето кога температурите растат, две испотени тела едно до друго не звучи баш еротски.

Тоа не значи дека не треба да имате секс во лето. Напротив, треба да имате што е можно повеќе секс, само паметно да го одберете времето.

Утринскиот секс сам по себе си има бројни предности. Утринскиот секс е како да јадете чоколадна торта за појадок – декадентно, слатко, задоволувачко уживање.

Многу истражувања покажале дека луѓето кои имаат секс наутро се посреќни и поздрави. Утринскиот секс обично е поинтимен и повозбудлив.

Утринскиот секс е добар бидејќи не само што убаво ќе ве разбуди, ќе го памтите цел ден и ќе ве држи полни со енергија и насмевка на лицето.

Сексот сам по себе е одлична физичка активност, па заменете едно утринско трчање со еден утрински секс. Научниците потврдија дека со еден час секс се трошат исто калории колку со 30 минути џогирање (мажите во просек за еден час би потрошиле 240 калории, а жените 180).

Уште една добра причина за утрински секс е што ситуацијата е поволна – веќе имате малку облека на себе (ако имате воопшто).

Тука следи и причината зошто утринскиот секс е уште подобар во лето: Температурите уште не се качени во „пеколна зона“, станот е тивок и изладен во текот на ноќта, а телата одморени. Многу подобра опција отколку да се препотувате попладне или да чекате да се изладите доцна вечерта.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Љубов и секс

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Read more

Најдобри секс пози за жешките летни денови

Read more

Руски психолог објаснува: Дали мажите всушност сакаат „спонзоруши“?

Read more

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе