Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Макфакс
/ 13.06.2024 / 13:44

Во јуни минатата година, во имплозијата на приватната подморница „Titan“, која се спушташе кон потонатиот брод „Titanic“, загинаа сите 5 патници, кои, според извештаите, загинале во дел од секундата.

Наводен транскрипт од комуникацијата меѓу подморницата и матичниот брод кружеше на интернет. Транскриптот сугерира дека патниците биле свесни за претстојната имплозија. Но, шефот на тимот на американската сојузна влада што ја истражува катастрофата рече дека целиот транскрипт е фикција, пишува The New York Times.

„Убеден сум дека се работи за лажен транскрипт. Сето тоа е измислено“, изјави капетанот Џејсон Д. Нојбаер, пензиониран член на американската крајбрежна стража, која почна истрага за имплозијата во јуни минатата година, и претседател на одборот за истражување на Маринскиот корпус.

„Некој го направи тоа доволно убедливо“, тврди тој.

Транскриптот што кружи на интернет сугерира дека патниците на подморницата биле свесни за многуте аларми што биле активирани во пловилото и дека навремено го информирале својот матичен брод. Во меѓувреме, како што се дознава, американските инспектори дошле и до записи за реалните комуникации меѓу подморницата и матичниот брод „Polar Prince“. Сепак, таа информација остана необјавен дел од истрагата.

Нојбаер рече дека неговиот тим не нашол докази оти патниците на „Titan“ биле свесни за претстојната имплозија или нивната судбина.

Нојбаер додаде дека истрагата за имплозијата на „Titan“ е една од најкомплексните што ги направил во својата децениска работа и дека конечниот извештај за несреќата би можел да биде завршен во следните две-три години, поради многуте компликации.

Тагови
реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе