Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Италијански археолог ја спореди ерупцијата на Везув во 79 година со фрлањето атомска бомба во Втората светска војна.

Археологот Доменико Камардо вели дека уништувањето на Помпеја и блискиот Херкуланеум во ерупцијата на Везув во 79 година може да се спореди со судбината на Хирошима, на која беше фрлена атомска бомба во Втората светска војна.

Топлината на пирокластичниот бран кој пустошел покрај вулканот била помеѓу 400 и 500 степени Целзиусови, поради што крвта во телата на жртвите буквално зоврила.

„Посмртните останки на жртвите што ги најдовме се во слична состојба како и жителите на Хирошима. Навистина добивате чувство на ужас и трагедија“, рече Камардо, археолог од проектот за заштита на Херкуланеум.

Камардо ја направи споредбата опишувајќи го делумно осакатеното тело на жртва пронајдена во октомври на плажа во древниот град.

Археолозите веруваат дека маж на возраст од 40 до 45 години починал на неколку чекори од водата обидувајќи се да избега од ерупцијата. Во раката држел мала торбичка со дрвена кутија, од која ѕиркал прстен од железо или бронза.

„Можно е да бегал со своите скапоцености. Најдовме други предмети како што се остатоци од ткаенина, кои мора внимателно да ги отстраниме пред да ги проучуваме“, објасни Нунција Лаино, конзерваторка која ќе ги анализира остатоците кога ќе бидат преместени во лабораторија.

Коските имаат црвеникава боја од крвта на жртвата, објасни Франческо Сирано, директор на Археолошкиот парк Херкуланеум.

Остатоците од човекот се пронајдени како дел од првото археолошко ископување во последните 30 години во Херкуланеум, помалку познато место во близина на Помпеја.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Вести

Во Русија почна Битката на роботите

Read more

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Read more
 

Гик

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе