В недела ќе се трча 16. WizzAir скопски маратон

На градските улици ширум метрополата в недела неколку илјади учесници ќе истрчаат на традиционалниот маратон.

Маратонот првично требаше да се одржи на 10 мај, но поради пандемијата со COVID-19 тогаш беше одложен. Сега дојде времето и под мотото „Трчањето ќе ве промени“ ќе продолжи традицијата, по 16-ти пат. Ќе учествуваат натпреварувачи во маратон, полумаратон и штафетен маратон.

„Не можам да го сокријам моето задоволство што Скопскиот маратон прерасна во една од најголемите спортски манифестации во државата и еден од најмасовните улични маратони во регионот. Упатувам честитки до организаторот Сојузот на спортови Скопје, кој заедно со коорганизаторите и во ваквите вонредни околности настанати заради светската пандемија на коронавирусот, успеаја да најдат начин како безбедно да ги отворат вратите за натпреварувачите од целиот свет почитувајќи ги протоколите за заштита на јавното здравје“ рече градоначалникот Петре Шилегов.

Град Скопје е домаќин и покровител на Скопскиот маратон, заедно со Канцеларијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.

„Во организацијата на маратонот вклучени се професионалци и волонтери што се грижат маратонот да помине во најдобар ред и покрај отежнувачките околности, за што сакам од срце да им се заблагодарам. Градот Скопје како и секогаш, обезбеди логистичка и финансиска поддршка за потребите на организацијата. Јавни претпријатија на Градот имаа задача да се погрижат за состојбата и безбедноста на патеката долга 42.195 метри“, изјави Шилегов.

Клик за поголема верзија

Во Скопје периодот се реконструираат десетина улици, па патеката на лоја ќе поминат маратонците мораше да се приспособи на тоа да не се поклопи со делниците на кои моментални се работи.

„Внимававме тоа да не претставува пречка за движењето на учесниците на маратонот, така што освен со исклучок на 250 метри кај улицата '11-ти Октомври' каде што реконструкцијата започна вчера, патеката не поминува на ниту една од преостанатите улици чија реконструкција е во тек. Сосема на крајот, на сите учесници им посакувам успешна трка, добра забава и дружење и нека победат најдобрите“, кажа Шилегов на прес-конференцијата.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Останати спортови

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Мекгрегор го поздрави Хабиб и вети дека ќе стане шампион

Read more

Хабиб: Му ветив на мојот покоен татко дека ќе победам

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе