Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Руската платеничка група Вагнер престана да регрутира затвореници за да се борат во Украина, изјави основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

„Регрутирањето затвореници од страна на приватната воена компанија Вагнер целосно е запрено“, рече Пригожин како одговор на барањето на руските медиуми за коментар објавено на социјалните мрежи. „Ние ги исполнуваме сите наши обврски кон оние кои сега работат за нас“, рече тој.

Вагнер почна да регрутира затвореници во рускиот казнен систем во летото 2022 година, а Пригожин, угостителски претприемач кој одлежа девет години затвор за време на Советскиот Сојуз, им понуди на осудените помилување доколку преживеат шест месеци во Украина.

Вагнер не даде информации за тоа колку осуденици се приклучиле на неговите редови, но официјалните руски податоци објавени во ноември покажаа дека популацијата на затворите во земјата паднала за повеќе од 20.000 меѓу август и ноември, што е најголем пад во повеќе од една деценија.

Во декември, Reuters објави дека американската разузнавачка заедница верува дека Вагнер има 40.000 затвореници борци распоредени во Украина, што го сочинува огромното мнозинство од персоналот на групата во земјата.

Групата Вагнер играше сè позначајна улога во руската војна во Украина во последниве месеци, при што платеничките сили го водеа повеќемесечниот напад врз градот Бахмут во регионот Донецк.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Свет

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Read more

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Read more

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Read more

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Read more
 

Вести

Арсовска избрана за претседател на Форумот на градоначалници што се одржа во Обединетите нации

Читај повеќе

Судската администрација се закани со поригорозен штрајк

Читај повеќе

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Читај повеќе

Волстрит падна на најниско ниво од јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Читај повеќе

Агелер: Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија

Читај повеќе

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Читај повеќе

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Читај повеќе

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Читај повеќе