Вака Американците се подготвуваат за зомби апокалипса

Пандемијата на коронавирус се чини дека ги изненади Соединетите Американски Држави. Ситуацијата излезе од контрола и бројот на заразени растеше бидејќи немаше конкретни и системски упатства, па граѓаните се свртеа кон социјалните мрежи за да најдат повеќе информации - што не е најдобра идеја.

За да избегнат вакво сценарио да се повтори во иднина, Американскиот центар за контрола на болести (CDC) одлучи да дејствува превентивно, па објавија упатства за подготовка во случај на следна пандемија.

Покрај вообичаениот совет да имате вода, храна и медицински материјали во куќата во кое било време најмалку три дена, дополнителен извор на енергија, но и важни документи на лесно достапно место, CDC на посебен дел од својата веб-страница дава некои необични совети - што да се прави случај на „зомби апокалипса“.

Затоа, тие советуваат сите да имаат подготвен „пакет за итни случаи“, кој вклучува вода, храна, лекови, алатки, средства за хигиена, облека и ќебиња, важни документи и комплети за прва помош (иако, ако ве касне зомби, фластер нема да ви помогне, можеби ќе се најде во лекувањето на раните додека бегате од нив).

„Ако се појават зомби на улиците, CDC ќе спроведе истрага како и во случај на која било друга пандемија. Тој ќе обезбеди техничка помош за градовите, државите или меѓународните партнери кои се соочуваат со пандемија на зомби, во форма на консултации, лабораториски тестови на пациенти грижа и слично", стои на веб-страница на CDC.

Тие покажаа дека не оставаат ништо на случајот објавувајќи низа брошури за тоа што треба да се стори во случај на апокалипса од зомби - од тоа како да се однесуваме за време на апокалипсата, до оние наменети за наставниците и родителите со упатства како да се објасни апокалипсата на децата.

Ова може да изгледа како смешен потег, но идејата што стои зад тоа не е лоша - имено, CDC често издава упатства што се корисни во случај на катастрофи, но се доста сувопарно напишани, па ова е добар начин да привлечет внимание.

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Чек дис аут

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more
 

Магазин

  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете киви?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со портокал и чоколадо

Читај повеќе

Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

Читај повеќе