Вака изгледа првиот смартфон на Lenovo наменет за гејмери

Неколку промотивни видеа кои се појавија на интернет го откриваат изгледот на првиот смартфон на компанијата Lenovo кој е наменет за гејмери.

Се работи за смартфон наречен Lenovo Legion чијшто промотивен материјал го откри анонимен извор. Исто така, откриени се и некои спецификации.

Видеата укажуваат на тоа дека смартфонот ќе го напојува батерија од 5.000 mAh и ќе поддржува полнење од 90W при што за 30 минути се полни до 100 проценти. Видлив е и USB-C port за полнење, слот за SIM картичка, како и дополнителен USB-C port. Звучниците се сместени во горниот и долниот агол, додека микрофонот е позициониран на горната страна.

На предната страна има симетричен дизајн во облик на буквата Y. Во центалниот дел на задниот панел се сместени 2 камери што е малку невообичаено. Сепак, ова е добро решение бидејќи гермерите ги држат смартфоните хоризонтално. Селфи камерата има pop-up механизам.

Уредот има Qualcomm Snapdragon 865 процесор и екран со резолуција од 2.340х1.080 пиксели, како и фреквенција на освежување на екранот од 144 Hz.

Задните камери имаат 64 МP и 16 МP, а селфи камерата има 20 MP.  

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Read more

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Read more

Смартфонот Google Pixel 4a пристигнува во јуни

Read more

Како ќе изгледа новиот iPhone 12 Pro?

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе