Вака звучи 9,5-литарски V12 мотор

Во САД има неколку мотори кои им се омилени на тјунерите, а еден од нив е V8 на General Motors.

Токму овој V8 има исклучително многу обожаватели, делумно поради ниската цена, но и поради фактот дека е мотор на кој може да сметате. Благодарение на неговата компактност, може да му дадете огромна моќност без да се плашите дека ќе се распадне.

Затоа не зачудува сознанието дека може да го видиме во различни модели, од Camaro до пикап, но и во преработки на стари Volvo возила или јапонските спортски модели.

Кога станува збор за тјунинг преработки, високо на листата котира австралиската компанија Race Cast Engineering чиј тим успеа да состави V12 атмосферски мотор со капацитет од неверојатни 9,5 литри.

Моментално дава околу 750 коњски сили и максимален вртежен момент од 815 Nm, а пробно беше вграден во комби на Kia.

Цената на овој ѕверски мотор е 55.200 долари, а за дополнителни 1.000 долари ќе добиете изведба од најмалку 1.000 коњски сили.

Како звучи оваа ѕверка слушнете од видеото на Fullboost:

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Авто новости

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Светска премиера на Opel Mokka-e

Читај повеќе