Вакцина против КОВИД: Kои нуспојави ги имаат доброволците кои примија доза?

Американската фармацевтска компанија Pfizer завчера објави дека бара од американските регулатори вонредно одобрување за вакцината против COVID-19, така што уште во почетокот на декември би стигнале првите дози за употреба.

Pfizer и нејзиниот германски партнер BioNTech се одлучија на оваа акција неколку дена откако објавија дека нивната вакцина има 95% стапка на успех. Вакцината на компанијата Moderna покажа скоро 95 проценти ефикасност, објавија од таа компанија, повикувајќи се на првичните резултати од истражувањето.

Лук Хачисон, компјутерски биолог, се пријави доброволно да ја тестира вакцината против КОВИД на Moderna. После добивањето на втората доза, раката му отече до големината на „јајце од гуска“.

Тој не може да биде сигурен дали добил плацебо или вакцина, но за неколку часа, здравиот 43-годишник почувствувал болка во мускулите и коските, а неговата телесна емпература била 38,9 °С.

„Почнав да се тресам. Имав наизменично чувство на студ и топлина“, рече Хачисон.

Тој вели дека јавноста треба да биде подобро подготвена отколку што бил тој, бидејќи некои лица може да се соочат со интензивни, иако привремени, несакани ефекти. Некои експерти се согласуваат.

„Што е со реактогеноста на вакцината? Иако е безбедна и нема да предизвика долгорочни проблеми, како јавноста ќе гледа на тоа кога ќе се почне со вакцинација?“, прашува Дебора Фулер, вакцинолог од Универзитетот Вашингтон во Сиетл.

Флоријан Крејмер, вакцинолог од Медицинскиот факултет Икан, вели дека овие привремени реакции не би требало да ги одвратат луѓето од намерата да се вакцинираат.

„Болката во рацете, треската и заморот се непријатни, но не се опасни. Не сум загрижен“, рече тој.

Повеќето луѓе нема да имаат сериозни несакани ефекти дефинирани како оние што пречат во секојдневните активности. Помалку од 2% од испитаниците кои примиле вакцини развиени од Pfizer и Moderna имале висока температура од 39 °C до 40 °C.

Што се однесува до другите нуспојави, замор почувствувале 9,7% од учесниците, мускулна болка 8,9%, болки во зглобовите 5,2% и главоболка 4,5% од учесниците кои примиле вакцина произведена од Moderna. За Pfizer/BioNTech, бројките се пониски: тешките несакани ефекти вклучуваат замор (3,8%) и главоболка (2%).

„Нуспојавите се знак дека вакцината добро делува“

„Ова е повеќе реактогено отколку што обично се гледа кај повеќето вакцини против грип, дури и во високи дози“, вели Арнолд Монто, епидемиолог на Универзитетот во Мичиген.

Покрај тоа, секој поединец кој ќе се вакцинира треба да прими две дози, а реактогеноста е обично поголема по втората доза.

„Несаканите ефекти значат дека вакцината работи добро. Тоа значи дека сте имале толку добар имунолошки одговор на првата доза и сега ги гледате ефектите од тоа“, рече Дру Вајсман, имунолог од Универзитетот во Пенсилванија, додавајќи дека компаниите треба да ги предупредат луѓето какви несакани ефекти можат да очекуваат.

Иан Хајдон ја доби највисоката доза од вакцината на Moderna на првото испитување, околу 250 микрограми, по што компанијата одлучи да ја намали дозата на 100 микрограми, пишува Science.

Дванаесет часа откако ја прими својата втора инјекција во мај, Хајдон пријавил главоболка, болки во мускулите, замор, гадење и температура од 39,6 °C. Потоа повратил и се онесвестил пред да се смират симптомите.

Но, Хајдон вели дека неговото искуство било „премала цена“ во споредба со можноста да се врати животот во нормала.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе