Вакцината ќе штити од коронавирусот една година

Во тек се испитувања и ако се покажат успешни, ќе бидат произведени 2 милијарди дози вакцини.

Вакцината против COVID-19 што е во фаза на развој ќе штити од коронавирусот околу една година, соопшти британско-шведската фармацевтска компанија AstraZeneca која ја испитува вакцината заедно до научници од Универзитетот Оксфорд.

Во тек се испитувања и ако се покажат успешни, ќе бидат произведени 2 милијарди дози, објави Sky News.

Извршниот директор на AstraZeneca Паскал Сорио за белгиски медиуми изјави дека првата фаза е при крај во Велика Британија, а третата веќе почнала и тоа е фазата во која клинички се тестира вакцината на илјадници луѓе.

„Сметаме дека вакцината ќе може да заштитува околу една година. Ако сѐ помине како што треба, би имале резултати во август или септември, а веќе во октомври вакцината би можело да се најде на пазарот“, рече тој.

Remote video URL
реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Здравје

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе