Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Вакцината против коронавирусот која ја развива фармацевтската компанија Pfizer ги помина тестовите за безбедност и ефикасност во раните клинички испитувања, покажаа новите истражувања.

Вакцината, од која Владата на Обединетото Кралство веќе нарача 30 милиони дози, сега е уште еден ветувачки кандидат за вакцина кои се сметаат клучни за запирање на вирусот. Вакцината досега помина низ рани испитувања врз луѓе спроведени во њујоршката компанија Pfizer и на универзитети и болници во САД.

Субјектите кои ја примија вакцината развија имунолошки одговор на коронавирусот и тоа подобар од оној што беше забележан кај луѓето кои се опоравија од COVID-19.

Исто така важно е да се напомене дека меѓу 36-те возрасни испитаници не се забележани никакви опасни несакани ефекти. Тие главно се пожалиле на главоболки и замор, јавуваат странските медиуми.

Вакцината Pfizer, наречена BNT162b1, е последна во серијалот која дава ветувачки позитивни резултати, бидејќи британските вакцини што ги развија Универзитетот во Оксфорд и Империјал колеџот во Лондон, исто така, покажаа рани знаци на успех во тестирањето кај луѓето.

Да се потсетиме дека Русија беше прва во светот што вчера официјално ја регистрира својата вакцина против коронавирус, но научниците се скептични во врска со безбедноста на оваа вакцина, за што нема детални податоци за тоа како работи и дали е сигурна. Светската здравствена организација не ја одобри оваа вакцина затоа што не ги помина пропишаните фази на тестирање.

реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Наука

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Read more

Гик

  • play_arrow

Apple направи заштитни маски за вработените

Читај повеќе
  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе