Вакцинираните ако се заразат со корона имаат поблаги симптоми на COVID-19

Луѓето вакцинирани против коронавирус ако се заразат имаат поблаги симптоми на COVID-19, покажа ново истражување на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC).

Студијата, која проучувала повеќе од 3.900 луѓе, покажа дека целосно вакцинираните луѓе повеќе од 90% се заштитени од инфекција. Според резултатите, дури 81% е помала веројатноста дека ќе се заразат од луѓе кои не се вакцинирани, што е доказ за ефикасноста на вакцините.

Студија спроведена на медицински персонал, оние кои први примиле вакцина, а кои седмично се тестираат од декември, покажа дека досега 5% имале позитивен тест на корона.

„Резултатите од продолжениот временски образец на оваа студија покажуваат дека mRNA COVID-19 вакцините се ефикасни и би требало да ги спречат повеќето инфекции. Дури и кога целосно вакцинираните луѓе се разболат од COVID-19 веројатно ќе имаат поблага, пократка болест и помала е веројатноста на ширење на вирусот на другите. Тоа се предностите за уште една важна причина за вакцинирање“, стои во студијата.

Оние кои се заразиле по една или две дози вакцина минале два дена помалку во кревет од невакцинираните пациенти.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе