Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани поради COVID-19.

Прелиминарните резултати од студија во Шкотска покажуваат дека вакцината на Pfizer ја намалува хоспитализацијата за 85 проценти четири недели по првата доза, додека вакцината на AstraZeneca го намалува приемот во болница поради COVID-19 за 94 проценти.

Во Англија, прелиминарните податоци од студија направена врз здравствени работници покажаа дека една доза на Pfizer вакцината ја намалува можноста за добивање коронавирус за 70 проценти, а втората за 85 проценти.

– Овој нов доказ покажува дека вакцината ве штити вас и луѓето околу вас. Важно е да се види колкава заштита обезбедува вакцината за пренесување и ние ќе продолжиме да објавуваме студии на оваа тема, рече министерот за здравство Мет Хенкок. 

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Свет

Семејствата на починати од COVID-19 го тужат британскиот премиер Борис Џонсон

Read more

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Read more

Шестмина загинати во сообраќајна несреќа во Полска со украински автобус

Read more

Рајан: Некои мислат дека најлошото помина, но тоа не е точно

Read more
 

Вести

Семејствата на починати од COVID-19 го тужат британскиот премиер Борис Џонсон

Читај повеќе

Стигнаа руските вакцини Sputnik V

Читај повеќе

ДЗС: Неделава попишани вкупно 32.752 лица од дијаспората

Читај повеќе

Велосипедист загина во сообраќајка кај Охрид

Читај повеќе

Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога во две полициски акции

Читај повеќе

Поранешни војници со наполнети 45 години бараат решавање на нивниот статус во најбрз рок

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе