Ван Дајк: Нема да има губитници доколку Меси ја освои Златната топка

Откако протече документ според кој престижната награда ќе заврши во рацете на Лео Меси, холандскиот кандидат смета дека тоа сепак ќе биде вистински избор и никој не треба да се чувствува како губитник поради тоа.

Вечерва фудбалскиот свет ќе го дознае добитникот на престижната Златка топка за 2019 година. За многумина фаворит е дефанзивецот на Ливерпул, Вирхил ван Дајк, но последните информации велат дека Лионел Меси по рекорден шести пат ќе ја освои.

На Холанѓанецот не би му пречело и да не ја освои оваа престижна награда бидејќи самото номинирање за него претставува огромен успех.

„Таа вечер нема да има губитници. Јас сум многу горд што сум во потесниот избор благодарение на моите игри за клубот и репрезентацијата. Тоа е нешто за кое мора да се биде горд бидејќи не многу играчи стигнуваат до таму. Таа вечер нема да има губитници, а што ќе се случи, ќе видиме“

Последен пат кога дефанзивец ја доби оваа награда беше во 2006 година кога ја освои Италијанецот Фабио Канаваро.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе