Ван Хал ги барал Левандовски, Нејмар и Мане во Манчестер Јунајтед

Холандскиот стратег откри дека барал од управата да му ги донесе тројцата офанзивци додека седеше на клупата на „Црвените ѓаволи“.

Луи ван Хал седна на клупата на Манчестер Јуанјтед во 2014 година заменувајќи го Дејвид Мојс и остана две сезони. И покрај тоа што го освои ФА Купот во 2015/16, доби отказ од клубот кој потоа го донесе Жозе Мурињо.

„Сакав да го донесам Роберт Левандовски, но откако се испостави дека тоа е тешко остварливо пробав да го донесам Гонсало Игуаин“, открива Ван Хал за FourFourTwo.

„Пред да пристигнам ѝ кажав на управата за Нејмар. Кога си дел од Јунајтед, мора да размислуваш на големи работи. И за нив беше интересен поради тоа што неговите дресови многу се продаваат, додека јас сакав брзи крила. Од таа причина пробав да го донесам и Садио Мане, како и Ријад Махрез“, вели Холанѓанецот.

„На мојот список беше и Томас Милер, додека за во средината го барав Н'Голо Канте. Пробав дури и со Џејмс Милнер, кој веќе беше прилично стар, но сѐ уште мултифункционален и поседуваше лидерски вештини“.

Ван Хал сакал осетно да ја засили и одбраната на Јунајтед, но ни во тоа не успеал.

„За во одбраната, ги сакав Серхио Рамос и Матс Хумелс, бидејќи оние кои ги имав не беа добри во градењето игра од позади“.

Од сите овие желби на Вал Хал управата на Манчестер Јунајтед не му донесе ниту еден играч, па оттаму јасно е зошто Холанѓанецот не издржа долго на „Олд Трафорд“.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Фудбал

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Read more

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Read more

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Read more

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Read more
 

Спорт

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Турнирот во Доха без најдобрата светска тенисерска Барти

Читај повеќе

Тухел: На Атлетико не му дозволивме ни воздух да земе

Читај повеќе

Кимих постави рекорд во 50-тиот јубилеен натпревар во ЛШ

Читај повеќе

Зидан: Аталанта игра премногу офанзивно

Читај повеќе

Левандовски го надмина Раул и стана трет најдобар стрелец во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ со тројка со звукот на сирената го сруши Бостон

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру со ножички го реши Атлетико, Баерн шампионски кај Лацио

Читај повеќе

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Читај повеќе